- Porady
-
przez Paula
Czy wiesz, że nawilżenie to nie to samo co nawodnienie?
W powietrzu czuć już jesień i niebawem zacznie się sezon grzewczy wraz którym możemy oczekiwać nasilenia się problemów suchej, szorstkiej i łuszczącej się skóry. To całkiem normalne, ponieważ poziom nawilżenia nie jest stały. Wpływają na to przede wszystkim zewnętrzne czynniki środowiskowe i naturalne parowanie skóry. W Internecie krąży wiele mitów na temat tego, jak dobrze nawilżyć i nawodnić skórę. Pytanie tylko, które z nich mają pokrycie w rzeczywistości?
Zacznijmy od faktów
Najwięcej wody znajduje się w skórze właściwej, ok. 80%. Jednak o tym, czy Twoja skóra jest odpowiednio nawodniona decyduje także poziom nawilżenia warstwy rogowej – składa się aż w 10 −13% z wody oraz naskórka, w którym woda stanowi ok. 60% składu. Prawidłowy poziom nawilżenia zapewnia Ci płaszcz hydrolipidowy. Chroni on skórę przed utratą wody, która następuje w wyniku naturalnego procesu parowania skóry. Ten proces ma swoją tajemniczą nazwę TEWL (przeznaskórkowa ucieczka wody z wnętrza skóry). Płaszcz hydrolipidowy to połączenie m.in. wody, lipidów oraz NMF (Naturalnego Czynnika Nawilżającego). W wyniku niedoboru czy uszkodzenia naturalnych elementów płaszcza hydrolipidowego skóra traci zbyt dużo wody, a to powoduje uczucie suchości i ściągania.
Nawilżanie ma na celu spowolnienie TWEL. Produkty odpowiedzialne za nawilżanie tworzą na powierzchni naskórka coś w rodzaju „poduszki ochronnej”, która nie dopuszcza do przesuszania i skutecznie zatrzymuje wilgoć w skórze. Składniki nawilżające są w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko nadmiernego odparowywania wilgoci. Zdrowa i prawidłowo funkcjonująca skóra zwykle sama jest w stanie zapewnić sobie taki stan, lecz w przypadku skóry uszkodzonej bariera hydrolipidowa może być zaburzona, a to powoduje nieprzyjemne odczucie przesuszenia.
Nawadnianie to nic innego jak uzupełnianie wilgoci we wnętrzu skóry
Niezbędne są do tego składniki higroskopijne, które przyciągają wilgoć do siebie i wiążą w skórze. Składniki te muszą przenikać i działać we wnętrzu skóry. Jeśli więc czujesz, że Twoja skóra jest nadal sucha pomimo ciągłego nawilżania, to znak, że potrzebujesz gruntownego nawodnienia. Musisz wiedzieć, że odwodnienie skóry jest stanem przejściowym – może być efektem ekspozycji na specyficzne czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Odwodnieniu może ulec każdy typ skóry (nawet tłusta czy trądzikowa!) i bez względu na wiek. Odwodnienie sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna, matowa, zaczyna się szybciej starzeć i uwidaczniają się na niej zmarszczki.
Najprostszym sposobem, aby skóra była dostatecznie nawodniona jest picie odpowiedniej ilości wody – mówi się, że jest to minimum 30 ml na każdy kilogram ciała. Dodatkowo odpowiednia ilość wody sprawi, że Twój organizm sprawnie będzie usuwał toksyny oraz produkty przemiany materii. Bardzo ważna jest również suplementacja nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz kwasami omega- 3 i -6, które biorą udział w tworzeniu ceramidów oraz przyczyniają się do uszczelniania naskórka. Ale uwaga! Dobre nawodnienie nie oznacza dobrego nawilżenia Twojej skóry. Dlatego dla zapewnienia zdrowego i świeżego wyglądu skóry niezbędne jest zarówno odpowiednie jej nawilżenie, jak i nawodnienie.
Jakich składników szukać?
Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym składnikiem nawadniającym jest kwas hialuronowy, lecz aby faktycznie mógł podnieść poziom nawodnienia skóry musi być w formie niskocząsteczkowej. Innymi składniami które znajdziesz bardzo często w produktach nawilżających są gliceryna i mocznik, które również pełnią podobną funkcję do kwasu hialuronowego. Wiążą one wodę w skórze i dzięki tym właściwościom polecane są też dla skóry odwodnionej. Godnym uwagi składnikiem jest również kwas mlekowy, który jest składnikiem NMF-naturalnego czynnika nawilżającego. Natomiast polisacharydy z cukru trzcinowego i syropu klonowego, ceramidy, witaminy A i E, betaglukany pomagają utrzymać wilgoć na powierzchni skóry, zmiękczają i wygładzają naskórek. Kompleks składający się z połączenia glukonolaktonu i związków mineralnych np. z wody morskiej sprawia, że warstwa rogowa skóry jest bardziej higroskopijna (bardziej podatna na wchłanianie i wiązanie wody) a to pomaga dostarczyć wilgoć do głębszych partii skóry. Na pewno warte uwagi są też oleje (oliwkowy skwalan, olej makadamia, olej sezamowy, olej z Meadowfoam, olej z pestek moreli, olej z ogórecznika, olej z wiesiołka, olej słonecznikowy, rzepakowy i marchwiowy), które przywracają naturalne właściwości ochronne i kompensują związane np. z wiekiem zmiany w płaszczu ochronnym skóry.
Nawadniaj skórę i dostarczaj jej codziennej dawki nawilżenia!
Najlepsze produkty nawilżające i nawadniające skórę
Zapobiega podrażnieniu i przesuszeniu skóry, normalizuje barierowe funkcje skóry, przywraca nawilżenie. | ||
Low PH Pharier Moisture Cream (Cell Fusion C (Cell Fusion C) |
Intensywnie nawilżający krem dla skóry wrażliwej, której brakuje długotrwałego nawilżenia. Polecany dla skór przesuszonych, skłonnych do zaburzeń wywołanych czynnikami zewnętrznymi. | |
Kojący balsam „opatrunek” o właściwościach silnie nawilżających dla cery normalnej, suchej, dojrzałej i wrażliwej. | ||
Krem dla skóry suchej, szorstkiej, pozbawionej wilgoci. Pomaga odbudować barierę hydrolipidową skóry oraz zatrzymać i magazynować wilgoć w wewnętrznych warstwach skóry. |