Nadmierne owłosienie może być dużym problemem. Wpływa niekorzystnie na poczucie własnej wartości, obniża samoocenę, sprawia, że pacjenci zmagający się z dolegliwością czują się nieatrakcyjni, przez co mogą mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów.
Mimo że stan ten nie zagraża zdrowiu i życiu, to każdy szuka sposobów, aby go wyeliminować. Jest to problem głównie o podłożu estetycznym.
Problem z nadmiernym owłosieniem może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są predyspozycje genetyczne, a także choroby endokrynologiczne i zaburzenia hormonalne Zdarza się, że jest to też efekt uboczny powstały na skutek przyjmowania niektórych grup leków.
W przypadku kobiet obserwuje się występowanie nadmiernego owłosienia w sytuacji, gdy w organizmie utrzymuje się zbyt duże stężenie hormonów męskich.
W Skin Room Wroniszewska nadmierne owłosienie usuwamy metodą epilacji laserowej. Decydując się na zabieg musisz pamiętać, że powinien on być wykonany wyłącznie w określonej fazie wzrostu włosa. Wyróżnia się aż 3 etapy wzrostu: anagen, katagen oraz telogen. Skuteczne efekty działania uzyskać można wyłącznie w pierwszej fazie – anagen. Trzeba pamiętać, że trwałe rezultaty osiągnąć można tylko wtedy, gdy zabieg zostanie kilkakrotnie powtórzony.
Zabiegi doskonale sprawdzą się nie tylko u osób zmagających się z nadmiernym owłosieniem, ale dla wszystkich pacjentów, którzy chcą poprawić komfort życia i trwale oraz skutecznie pozbyć się owłosienia.
Kilka godzin przed zabiegiem należy ogolić maszynką wybrane okolice. Na miesiąc przed, należy zaprzestać depilacji woskiem, wyrywania włosów pęsetą, opalania i używania samoopalaczy. Podczas opalania w skórze gromadzi się pigment (melanina), ważne jest, by unikać opalania (na słońcu, w solarium czy samoopalaczem) przed i w trakcie kuracji. W innym wypadku opalona skóra będzie absorbowała więcej światła, przez co zabieg będzie mniej efektywny. Nie są wymagane szczególne badania.
Głowica lasera kierowana jest na wybraną okolicę poddaną zabiegowi. Do Twojej skóry dociera tylko światło o konkretnych parametrach (długości fali). Włosy zawierają pigment (melaninę), który absorbuje światło i zmienia je w ciepło. Włos przewodzi ciepło do mieszka włosowego, który jest niszczony i dzięki temu niezdolny do ponownego wytworzenia włosów. Aby zapewnić optymalną transmisję światła do włosa, na skórę nanosi się przed zabiegiem cienką warstwę żelu (podobnego do stosowanego podczas badań USG).
Przed depilacją nie stosujemy znieczulenia. Wielu pacjentów porównuje doznania w trakcie zabiegu do uderzeń gumką recepturką. W przypadku pacjentów o dużej wrażliwości na 30 minut przed zabiegiem możemy zastosować specjalną maść znieczulająca (nie wymaga foliowania, jak przy innych preparatach ze znieczuleniem).
Od 5 do 15 minut na jedną okolicę. Soczewka w aplikatorze, który kieruje światło do skóry, jest wielkości 10 mm na 48 mm. Dzięki temu podczas jednego błysku światła można objąć zabiegiem wiele włosów. Zabieg na górną wargę trwa mniej więcej 5 minut, natomiast na plecy czy obie nogi około 60 minut.
Wzrost włosów jest procesem cyklicznym, ponieważ mieszki włosowe przechodzą przez fazy wzrostu i spoczynku. Tylko mieszki w fazie wzrostu zawierają włosy, i mogą być zniszczone przy pomocy ciepła. Mieszki będące w fazie spoczynkowej muszą wejść w fazę wzrostu, aby móc zostać zniszczone poprzez laser. Z tego powodu konieczne jest powtarzanie zabiegu co pewien czas, aż wszystkie mieszki włosowe przejdą przez fazę wzrostu. Na długość i czas cykli wzrostu wpływa wiele czynników, takich, jak część ciała, grubość włosa i gęstość owłosienia, hormony, a także grupa etniczna oraz wiek. Wyniki badań klinicznych mówią, że konieczne są co najmniej 3 do 6 zabiegów, przeprowadzanych zazwyczaj co około 1 – 3 miesięcy.
Już po 1-2 tygodniach od pierwszego zabiegu zobaczymy pierwsze efekty – włoski zaczną wypadać. Istotne podczas zabiegu jest to, aby uszkodzić jak największą liczbę struktur włosa w fazie anagenu czyli w fazie jego wzrostu. Średnio podczas jednego zabiegu w fazie wzrostu jest około 30% włosów.
Po wykonaniu całej serii zabiegów, będziemy mogli cieszyć się gładką skórą już na stałe, choć warto pamiętać, że każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje. Różne choroby związane z gospodarką hormonalną mogą wpływać na przykład na odrastanie włosków.
Tak, pod warunkiem, że będziemy unikać opalania i stosować kremy z największym filtrem SPF.
Bezpośrednio po depilacji skóra może być delikatnie zaczerwieniona. Przez kilka godzin po zabiegu nie należy brać ciepłego prysznica, a także nie korzystać z gorących kąpieli i sauny. Poddane zabiegowi obszary nie powinny być narażone na działanie promieni słonecznych (także solarium) przez kilka tygodni po epilacji. Jeżeli jest to konieczne, zalecamy zastosowanie preparatów po zabiegach laserowych, w celu zwiększenia komfortu pacjenta, redukcji zaczerwienień bądź uczucia swędzenia.
Tak, zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny pod warunkiem, że wykonuje się go urządzeniami wysokiej klasy i pod okiem specjalistów.