Trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną – nie możesz złapać jej od innej osoby. Trądzik różowaty jest przewlekłym stanem zapalnym obejmującym naczynia włosowate i jednostki włosowo-łojowe skóry twarzy.
Jak się objawia?
Kluczowymi objawami klinicznymi trądziku różowatego są zaczerwienienia, rumień i zwiększona wrażliwość. Ta triada objawów jest niezbędna do postawienia diagnozy. Trądzik różowaty objawia się głównie w wieku od 30 do 60 lat i może być przemijający, nawracający lub uporczywy. Niestety uporczywy trądzik różowaty jest najczęstszy; ponad połowa pacjentów nie wchodzi w stan remisji przez 5 i więcej lat od pierwszego objawu choroby.
Co może wywołać „zapłon” czyli nagły, napadowy rumień, który jest dosyć charakterystyczny dla skóry z trądzikiem różowatym? Najprostsza odpowiedź brzmi: prawie wszystko. Na szczęście dzisiaj mamy do dyspozycji metaanalizę wszystkich badań dotyczących trądziku różowatego, dlatego możemy polegać na danych statystycznych.
Dla ponad 80% pacjentów ekspozycja na słońce jest wyzwalaczem. Kolejnym kluczowym czynnikiem są stres i emocje, ponieważ podwyższony poziom kortyzolu i zmiany skórne zależne od stresu prowadzą do uruchomienia kaskady reakcji. Ciepło jest wyzwalaczem dla 75% pacjentów, wiatr dla 57%, ćwiczenia dla 56%; nieco ponad połowa pacjentów reaguje na alkohol, gorący prysznic i kąpiel. Zimno wyzwala zaostrzenie u 46% pacjentów, pikantne jedzenie u 45% (słońce jest dwa razy bardziej niebezpieczne!), a gorące napoje u 36%. Wysoka wilgotność powietrza może być wyzwalaczem dla 44% pacjentów, ciepłe powietrze w pomieszczeniu dla 41%.
Pielęgnacja skóry może być ważnym czynnikiem zaostrzającym, ponieważ 41% pacjentów reaguje na kosmetyki, a 27% na makijaż. Niektóre leki i choroby wywołują zaostrzenie u 15% ludzi. Wreszcie istnieją dodatkowe czynniki wyzwalające: 10% pacjentów reaguje na wędliny i produkty wędzone, 9% na niektóre warzywa, 8% na nabiał.
- Co wywołuje zaczerwienienie i zaostrzenie zmian skórnych. Pomocne jest prowadzenie dziennika stylu życia i diety.
- Zawartość kosmetyczki. Jednym z najczęstszych czynników wyzwalających są preparaty okluzyjne, które dość często preferują pacjenci z trądzikiem różowatym. Większość z nich cierpi z powodu suchości skóry, ponieważ przezskórna utrata wody wzrasta w trądziku różowatym, a skóra jest raczej sucha. Jednak skóra z trądzikiem różowatym prawie zawsze reaguje nawet na minimalną okluzję, a zastosowanie okluzyjnej pielęgnacji skóry może prowadzić do stanu zapalnego i rozwoju cięższej postaci choroby. Pacjenci z trądzikiem różowatym powinni unikać wszystkich preparatów z gęstymi olejami, zwłaszcza olejem kokosowym! Każdą pielęgnację skóry z masłem kakaowym, masłem shea, olejem mango lub cupuacu i silikonami na pierwszych pozycjach na liście składników należy traktować ostrożnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład wszystkich kremów odżywczych i ochronnych, podkładów do makijażu, kremów BB i CC oraz kremów przeciwsłonecznych.
- Stosowaną ochronę przed słońcem. Filtr przeciwsłoneczny powinien być nieokluzyjny i niedrażniący, ale też powinien zapewniać wysoki poziom ochrony. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenie skóry przez reaktywne formy tlenu (ROS), a cechy genetyczne pacjentów z trądzikiem różowatym powodują, że uszkodzenia słoneczne są dla nich znacznie bardziej niebezpieczne niż dla ludzi bez tych dolegliwości skóry. Najlepszym wyborem są wyspecjalizowane filtry przeciwsłoneczne dla osób z trądzikiem różowatym.
W niektórych przypadkach (zaawansowany trądzik różowaty/postać grudkowo-krostkowa) przed rozpoczęciem terapii gabinetowej konieczne jest leczenie dermatologiczne.