PRZEBARWIENIA skóry są Twoją zmorą? Skóra ze zdrowej i promiennej zmieniła się na smutną i starzejącą?
PRZEBARWIENIA mogą być powierzchowne (naskórkowe) lub głębokie (skórne) lub mieszane, a do tego mogą być punktowe lub rozproszone.
Najczęstszym zaburzeniem pigmentacji skóry jest melasma (ostuda), która pojawia się głównie na twarzy, szyi i ramionach. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Kluczowymi czynnikami ryzyka są: fototyp skóry, podłoże genetyczne, poziom hormonów (szczególnie w ciąży i podczas stosowania hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych) oraz ekspozycja na słońce. Mówiąc prościej, jeśli jesteś mężczyzną i pracujesz w domu przy komputerze, twoje szanse na ostudę są praktycznie zerowe, ale jeśli jesteś kobietą o ciemnej karnacji i do tego stosujesz leki hormonalne, możesz dostać przebarwień nawet od niewielkiej ilości słońca np. podczas dojazdów do pracy etc.
Melasma może być znacznie bardziej widoczna, jeśli jest powierzchniowa (naskórkowa), a mniej widoczna, jeśli jest głęboka (skórna). Przy bardzo ciemnej karnacji melasma może być praktycznie niewidoczna gołym okiem. Przebarwienia można obejrzeć dopiero przy pomocy specjalnej lampy Wooda. Pomimo tego, że melasma jest nieszkodliwa, często powoduje znaczny stres emocjonalny i psychospołeczny. Leczenie melasmy jest trudne, czasochłonne i (niestety kosztowne) dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka i zapobieganie przebarwieniom.
Ochrona skóry! Stosuj kremy przeciwsłoneczne nawet, gdy UV jest niski (nawet w pochmurny dzień sprawdź wskaźnik UV w aplikacji pogodowej w telefonie lub na stronie pogodowej). Jeśli jesteś w ciąży lub stosujesz leki hormonalne, a zwłaszcza jeśli masz w najbliższej rodzinie osoby z przebarwieniami, najlepiej minimalizować ekspozycję na słońce w ciągu dnia od 10:00 do 17:00, kiedy możesz i kontynuować stosowanie SPF 50+. Dermatolodzy zalecają również codzienne stosowanie kosmetyków z antyoksydantami do pielęgnacji skóry, aby zmniejszyć potencjalne uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV i poprawić naturalną ochronę skóry.
Uważa się je za normalną biologiczną odpowiedź na uraz lub stan zapalny. Z tymi przebarwieniami najczęściej spotykam się w SKIN ROOM WRONISZEWSKA. Liczne choroby skóry mogą powodować PIH, w tym atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca (co ciekawe, trądzik różowaty jest mało prawdopodobny!) i uszkodzenia skóry, w tym źle wykonane zabiegi kosmetologiczne. Przebarwienia pozapalne mogą ustąpić w kilka miesięcy lub nawet lat, łatwiej jest im zapobiec niż leczyć. Jeśli cierpisz na trądzik (młodzieńczy czy dorosły) lub AZS musisz minimalizować ekspozycję na słońce – to nie jest odpowiedni czas na opalanie! Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o wysokim SPF jest obowiązkowe, a produkty przeciwutleniające / przeciwzapalne są również konieczne w codziennej pielęgnacji. Poszukaj produktów zawierających wąkrotę azjatycką, aloes, zieloną herbatę, malwę i resweratrol. Niacynamid i kwas traneksamowy mogą rozjaśniać skórę i jednocześnie poprawiać naturalną odporność i ochronę skóry.
Kiedy mówimy o plamach posłonecznych zwanych plamami soczewicowatymi (lentigo), ważne jest, aby zrozumieć różnicę – nie jest to klasyczne zaburzenie, ale raczej łagodne przebarwienie rozmieszczone na obszarach chronicznej ekspozycji na słońce (twarz, szyja i ramiona). Zwykle pojawiają się w starszym wieku, ale mogą pojawić się u młodszych osób po ostrej ekspozycji na promieniowanie UV (chociaż bardzo rzadko przed 40 rokiem życia). Plamy soczewicowate charakteryzują się wyraźnym odgraniczeniem plamek, które mają średnicę od kilku mm do ponad 1 cm. Nie blakną z upływem czasu i są uważane za oznakę fotostarzenia. Mają mniejszy wpływ na komfort emocjonalny niż inne zaburzenia związane z pigmentacją, prawdopodobnie dlatego, że przez większość osób są postrzegane jako normalne. Jedynym sposobem zapobiegania plamom soczewicowatym jest regularna i konsekwentna ochrona przeciwsłoneczna od najmłodszych lat, w tym kontrola ekspozycji na słońce, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i utrzymanie dobrego stanu skóry.
Przebarwienia różnią się między sobą. Określenie rodzaju zmian pigmentacyjnych oraz ich lokalizacji, wyznacza dalsze kroki w terapii kosmetologicznej. Przebarwienia są problemem trudnym do usunięcia, a bez kompleksowej terapii – niemożliwym. Wymagają wielu równoległych działań – od usunięcia nagromadzonego pigmentu przez hamowanie czynników przyspieszających jego powstawanie. To, dlatego w SKIN ROOM WRONISZEWSKA w terapii skóry z przebarwieniami nie stosujemy tylko jednej metody zabiegowej (np. tylko peelingi z kwasami) a wiele różnych w odpowiednim czasie i częstotliwością.