Trądzik to bardzo złożona dermatoza, której doświadcza niemal 80% nastolatków.
Wiek: 12-19 lat. Czy wiesz, że wiek kiedy pojawia się trądzik młodzieńczy, obniżył się w ostatnich kilkunastu latach i już 9-10 latki mają trądzik?
Lokalizacja: strefa T (czoło, nos, broda), okolica mostka, międzyłopatkowa
Obraz: mikrozaskórniki, zaskórniki zamknięte i otwarte, grudki, krostki
Przyczyna: kształtowanie gospodarki hormonalnej i czynniki prozapalne
Trądzik powstaje w wyniku nałożenia wielu czynników: przerostu gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum, hiperkeratynizacji ujść mieszków włosowych, braku odpowiedniej higieny skóry, niewłaściwej diety bogatej w produkty przetworzone i cukry proste, stosowania komedogennych składników w pielęgnacji domowej (korektory, podkłady, fluidy, pudry etc.) i w konsekwencji rozwoju patogennej flory bakteryjnej i stanów zapalnych.
Prawidłowa walka z trądzikiem nie polega na usunięciu samych pryszczy. Aby faktycznie pozbyć się problemu w pracy z młodą skórą skupiamy się na pięciu ważnych celach:
- działaniu antybakteryjnym
- sebostatycznym czyli regulacji pracy gruczołów łojowych
- przeciwzapalnym
- regulacji rogowacenia
- przywróceniu prawidłowego poziomu nawilżenia – wysuszanie zmian trądzikowych bez odpowiedniego nawilżania to potężny błąd! gdy skóra jest dobrze nawilżona zmiany pozapalne goją się szybciej.
Cała terapia jest rozłożona w czasie. Nie da się wyleczyć z trądziku w jeden czy dwa miesiące, ponieważ gospodarka hormonalna kształtuje się do 18 roku życia. Długość terapii zależy od nasilenia trądziku oraz obopólnego zaangażowania i specjalisty i młodego pacjenta.