Czy słyszałaś o PMLE?
Wiesz, że dotyka kobiet 4 x częściej niż mężczyzn?
Polimorficzna erupcja świetlna (PMLE) to reakcja alergiczna na światło słoneczne lub inne źródła światła ultrafioletowego (UV).
Zwykle przybiera postać wysypki, która pojawia się od kilku godzin do kilku dni po ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najczęściej lokuje się na dekolcie, przedramionach (ale czasem też ramionach), grzbietach rąk, wysokich partiach nóg i stopach (nawet zewnętrznych krawędziach stóp). Raczej nie dotyka twarzy. Wysypka od słońca ustępuje na ogół w ciągu dwóch lub trzech dni, o ile skóra z objawami alergii nie jest dalej wystawiana na drażniące działanie promieni UV.
Badanie przeprowadzone w całej Europie wykazało, że ok 1/5 Europejczyków cierpi na uczulenie słoneczne tego typu, chociaż szczególnie narażone są kobiety o jasnej skórze (Fitzpatrick I). PMLE dotyczy 4 x częściej kobiet niż mężczyzn. Możesz zacząć odczuwać objawy w każdym wieku, ale zwykle zaczynają się między 20 a 40 rokiem życia.
Samo słowo polimorficzny oznacza „wiele form”, dlatego PMLE może wyglądać inaczej u różnych osób. Dokładna przyczyna PMLE nie jest znana, ale uważa się, że dużą rolę odgrywa genetyka. Specjaliści sugerują, że może mieć związek z:
- hormonami – estrogeny
- niskim poziomem witaminy D
- zaburzeniami w mikrobiocie
Czy można leczyć PMLE?
Stopniowe „hartowanie” jest jedną z form leczenia reakcji alergicznej na światło. Można to osiągnąć poprzez bardzo ostrożną i wyważoną ekspozycję na światło słoneczne lub poprzez zastosowanie fototerapii. Jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja skóra może wytworzyć tolerancję na promieniowanie UV. Pierwsza reakcja może być intensywna, ale kolejne będą coraz subtelniejsze. Zaraz po zimie, ale nie mniej jak 3-4 miesiące przed wakacjami w słonecznych miejscach pomocna będzie również suplementacja preparatami, które zawierają likopen, beta-karoten, astaksantynę, witaminę B3, kantaksantynę.
Pamiętaj, jeśli masz wysypkę niejasnego pochodzenia, koniecznie umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Wysypka może być objawem wielu różnych schorzeń.
Aby zmniejszyć skutki PMLE, Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętaj! Jeśli możesz, unikaj słońca, kiedy jest najsilniejsze w środku dnia. A mówiąc o filtrach przeciwsłonecznych naturalnie chodzi o filtry przeciwsłoneczne SPF 50 z szerokim spektrum ochrony (co oznacza, że blokują zarówno promienie UVA, jak i UVB) przy zachowaniu wymogu aplikacji minimum 30 minut przed ekspozycją na słońce oraz reaplikacji co 2 godziny.
Dodatkowo AAD sugeruje zakrycie skóry przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Istnieje wiele opcji odzieży, które mogą Ci w tym pomóc, takie jak: gęsto plecione tkaniny; jasne kolory; koszule i spodnie z długim rękawem; okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV; kapelusze z szerokim rondem, które zakrywają głowę, szyję i uszy; buty, które w pełni zakrywają stopy.
Najlepsze filtry ochronne na PLME
Ochrona przed promieniowaniem UVA/UVB. Zawiera filtry chemiczne i fizyczne. Doskonały dla sportowców i osób pracujących na świeżym powietrzu. | ||
Filtry przeciwsłoneczne fizyczne (tlenek cynku, dwutlenek tytanu), chemiczne, dla osób z uszkodzoną barierą hydrolipidową | ||
Ochrona UVA/UVB/HEV i IR-A, puder z bardzo wysokim filtrem ochronnym, zawiera filtry fizyczne i antyoksydanty | ||
Anthelios Dermo-Pediatrics SPF 50+ | Ochrona przed promieniowaniem UVA/UVB, odporny na piasek, wodę i pot, zapobiega podrażnieniom |