- Porady
-
przez Paula
Unikaj słońca
Unikaj nasłonecznienia skóry w czasie, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze tj. od godziny 11:00 do godziny 15:00. Zwracaj uwagę by dzieci zawsze w tym czasie były ubrane i bawiły się w cieniu.
Dbaj o nakrycie głowy
Zawsze noś okrycie głowy np. kapelusz z szerokim rondem, czapkę z daszkiem oraz suche, przewiewne ubranie. Pamiętaj, że promieniowanie UVA przenika również przez ubrania: jedwab, nylon (kostium kąpielowy), dżersej zabezpieczają w 30%, bawełna w 70%.
Stosuj produkty z SPF
Stosuj bezwzględnie kosmetyki z filtrami ochronnymi. Używaj kosmetyków ze współczynnikiem minimum 30 SPF w mieście, SPF 50+ na plaży i wyłącznie takich, które na opakowaniu zawierają informację, że chronią zarówno przed promieniowaniem UVB i UVA.
Nie pomijaj żadnych partii
Nakładaj filtry ochronne na wszystkie partie skóry narażone na promieniowanie słoneczne, również na usta, nos i uszy. Nie żałuj kosmetyku, aby ochrona była skuteczna musisz zastosować odpowiednią dawkę.
Chroń oczy
Noś okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione u optyka.
Zabezpieczaj usta
Usta zabezpiecz pomadką ochronną o SPF min 17. Czerwień wargowa to również częste miejsce powstawania raka skóry.
Nakładaj SPF przed wyjściem
Nakładaj kosmetyki z filtrami ochronnymi nie później niż 15-20 minut przed wyjściem z domu. Jeżeli zapomnisz o tym, to pamiętaj, że na ich nałożenie nie jest za późno, możesz to zrobić również na plaży, ale wówczas skuteczność ochrony może być mniejsza.
Słońce działa nawet za chmurami
Ryzyko uszkodzenia skóry przez słońce jest większe na dużych wysokościach np. podczas wspinaczki w górach, nad wodą. Nie zapomnij, że słońce niszczy skórę również w pochmurne dni.
Nie zapomnij o reaplikacji SPF
Większość kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi powinna być nakładana na skórę co 2-3 godziny, również po każdej kąpieli i spoceniu się (kosmetyk wodoodporny zachowuje aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie, kosmetyk ekstrawodoodporny przez 80 minut).
Ucz dzieci stosowania SPF
Ucz swoje dzieci używania kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. Fotostarzenie się skóry rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie.
Solarium nie jest rozwiązaniem
Pamiętaj, że również opalenizna nabyta w solarium powoduje starzenie się skóry i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.
Obserwuj swoją skórę, szczególnie znamiona
Jeżeli zaobserwujesz zmianę zabarwienia, powiększenie się, krwawienie czy czerwona obwódkę wokół zmian – zgłoś się do lekarza.
Nie stosuj niektórych produktów
Jeżeli zażywasz jakieś leki upewnij się, czy nie są to związki fotouczulające.
Stosuj właściwe produkty
Nie stosuj na skórę przed opalaniem żadnych kosmetyków, które nie są przeznaczone do opalania również perfum, wód toaletowych, balsamów z olejkami eterycznymi, maści leczniczych itp.
Samoopalacz nie zastąpi kremu z filtrami przeciwsłonecznymi
Opalenizna uzyskana dzięki niemu nie chroni skóry tak jak naturalna. Skóra jest co prawda brązowa, ale tylko na powierzchni. Kremy samoopalające nie pobudzają jej do tworzenia naturalnego pigmentu (melaniny), chroniącego przed promieniowaniem UV. Tylko wówczas, jeśli samoopalacz zawiera dodatkowo filtry przeciwsłoneczne i jeśli użyjemy go bezpośrednio przed opalaniem, nie potrzeba dodatkowych kremów ochronnych.
Wyrzuć stare kosmetyki
Zeszłoroczny krem ochronny niestety nadaje się tylko do kosza!
Nie ma lepszego kosmetyku na przebarwienia skóry niż filtr
Jeśli po wakacjach wracasz z przebarwieniami, to znaczy, że albo źle się chronisz, albo masz tendencję do przebarwień, dlatego latem nie tylko powinnaś, co musisz maksymalnie chronić skórę przed słońcem, zarówno w mieście, jak i na plaży.
Stosuj beata karoten
Suplementy diety z beta karotenem przygotowują skórę, uodparniając ją na działanie słońca. Osoby, które mają jasną karnację i łatwo ulegają poparzeniom, powinny zacząć je brać już od marca, a nie na tydzień przed wyjazdem na plażę.
Zmywaj filtry w prawidłowy sposób
Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi należy usuwać z twarzy w odpowiedni sposób. Na początek np. płynem micelarnym, następnie bardzo dokładnie preparatem do mycia skóry. Jeśli nie stosujesz płynu micelarnego (jak wiecie już nie jestem fanką tego typu produktów), umyj skórę żelem/pianką/ emulsją myjąca minimum dwa razy.
Dbaj o skórę latem
Pamiętaj im mniej obciążysz skórę latem, tym lepsza będzie jej kondycja. Jeśli latem chcesz jednocześnie chronić skórę przed słońcem i zwalczać zmarszczki, stosuj rano krem z filtrami przeciwsłonecznymi i antyoksydantami. A wieczorem sięgnij po regenerujące koncentraty, maski i kremy.